نرم‌افزار لب‌ویو (LabVIEW) چیست؟

معرفی

لب‌ویو (LabVIEW) یک زبان برنامه‌نویسی گرافیکی است. این نرم‌افزار توسط شرکت نشنال اینسترومنتس (National Instruments) یا ان‌آی (NI) طراحی شده است. کاربرد لب‌ویو بیشتر در سامانه‌های تست، داده‌برداری، کنترل و پایش رایانه‌ای است.

LabVIEW سرواژه‌ی عبارت Laboratory Virtual Instrument Engineering Workbench است. این عبارت به معنی «میزکار مهندسی ابزار مجازی آزمایشگاهی» می‌باشد. لب‌ویو یک محیط برنامه‌نویسی است که به کمک آن می‌توان برنامه‌ی مورد نظر را به صورت گرافیکی ارائه نمود.

ویژگی‌ها

این بسته‌ی نرم‌افزاری، برنامه‌ای پیشرفته و قابل اجرا برای استفاده‌ی پژوهشگران، مهندسان و کارشناسانی است که طراحی و برنامه‌نویسی سیستم‌ها را بر عهده دارند. این نرم‌افزار به گونه‌ای طراحی شده است که قابلیت اندازه‌گیری، تجزیه و تحلیل داده‌ها و نمایش نتایج را به صورت یکجا برای کاربر به همراه دارد. همچنین،  این بسته‌ی نرم‌افزاری قابلیت برقراری ارتباط گرافیکی چندجانبه با کاربر را داراست. از این رو، برنامه‌نویسی‌ در این محیط بسیار ساده است.

نشان پیشین نرم‌افزار لب‌ویو (LabVIEW)

نشان پیشین نرم‌افزار لب‌ویو (LabVIEW)


نشان جدید نرم‌افزار لب‌ویو (LabVIEW)

نشان جدید نرم‌افزار لب‌ویو (LabVIEW)

به دلیل اینکه برنامه‌ی نوشته شده در این محیط بر پایه‌ی نرم‌افزار استوار است، می‌توان از قابلیت‌های نرم‌افزاری آن استفاده نمود. به همین دلیل نسبت به تجهیزات استاندارد و آزمایشگاهی از قابلیت انعطاف و کاربرد بیشتری برخوردار است. با کمک LabVIEW می‌توان دقیقاً تجهیزات اندازه‌گیری مورد نیاز خود را به صورت مجازی ایجاد کرد. بنابراین از لحاظ هزینه به صرفه می‌باشد. در صورتی که به تجهیزات اندازه‌گیری دیگری نیاز باشد، به کمک این نرم‌افزار می‌توان در عرض چند دقیقه برنامه‌ها را تغییر داد و اصلاح نمود. این ویژگی سبب صرفه‌جویی بسیار در وقت می‌شود.

محیط برنامه‌نویسی نرم‌افزار لب‌ویو (LabVIEW)

محیط برنامه‌نویسی نرم‌افزار لب‌ویو (LabVIEW)

در نرم‌افزار LabVIEW کتابخانه‌هایی شامل ابزارهای جانبی جهت گردآوری داده‌ها، استفاده از کارت‌های GPIB و درگاه سریال، تجزیه و تحلیل، نمایش و ذخیره‌ی داده‌ها است.

به دلیل وجود قابلیت گرافیکی در نرم‌افزار LabVIEW، طبیعتاً از این برنامه جهت نمایش داده‌ها نیز استفاده می‌شود. در این نرم‌افزار، خروجی‌ها به اشکال مختلف بر روی صفحه به نمایش در می‌آیند.

به طور خلاصه می‌توان گفت که برنامه‌ی LabVIEW یک نرم‌افزار انعطاف‌پذیر و کاربردی برای شبیه‌سازی تجهیزات و ابزار آزمایشگاهی و اندازه‌گیری است. این نرم‌افزار هچنین قابلیت تجزیه و تحلیل داده‌ها و نتایج به‌دست‌آمده را دارا است. جهت ایجاد برنامه در این نرم‌افزار، از زبان برنامه‌نویسی گرافیکی موسوم به «G» استفاده می‌شود. برنامه‌ی نوشته شده در محیط LabVIEW را در اصطلاح «ابزار مجازی» (Virtual Instrumentation) یا به صورت خلاصه VI می‌گویند.

آخرین نسخه‌های نرم‌افزار لب‌ویو LabVIEW 2019 SP1 می‌باشد.

لب‌ویو نسخه LabVIEW 2019 SP1

لب‌ویو نسخه LabVIEW 2019 SP1

مراجع

  • راهنمای جامع LabVIEW نوشته فربد قابوسی، چاپ اول. تهران: نشر آفرنگ، ۱۳۸۲
  • www.ni.com

سیستم داده‌برداری چیست؟

در ادامه بخوانید:

سیستم داده‌برداری چیست؟


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *